Organik Bal Nedir?

organik bal

Bal yapısı gereği insan sağlığına oldukça faydalı olan besinler arasında ilk sırada yer almaktadır. Tam da bu noktada organik bal tam anlamıyla insan sağlığına olumlu yönde katkı sunan ve lezzetiyle damaklarda etkili bir tat bırakan bir besin olarak karşımıza çıkar. Elbette ki organik bal nedir? Dediğimizde; herhangi bir şekilde kimyasal katkısı bulunmayan bal demektir, şeklinde bir açıklama yapabiliriz.

Özellikle üretim koşulları göz önünde bulundurulduğunda organik balın üretimin yapıldığı alanın çevre kirliliğinden arındırılmış olması da önem kazanmaktadır. Yine organik bal söz konusu olduğunda kovanların bulunduğu meralardaki bitki ve çiçeklerin nektarı da ön plana çıkmaktadır.

Organik bal net olarak çiçek nektarlarını toplayan arılar tarafından üretilmiş olan, içeriğinde herhangi bir kimyasal barındırmayan bal demektir. Bundan dolayı organik bal ürünleri standart bal ürünlerine göre çok daha besleyici ve sağlıklı ürünlerdir.

Organik bal üretimi söz konusu olduğunda doğal şartlar ve çevre temizliği de ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda yaylalar, ormanlık alanları ve diğer doğal alanlar, organik balın üretimine olumlu katkı sunmaktadır. Ayrıca ülkemizde organik bal ürünlerinin üzerinden sertifika bulunmaktadır. Bu sayede satın aldığımız balın organik olup olmadığını pratik bir şekilde öğrenmek de mümkün olmaktadır.

Organik Bal Üretimi İçin Gerekli Olan Koşullar

Ülkemize organik bal üretimi söz konusu olduğunda birtakım kriterlerin karşılanması önem kazanmaktadır. Tam da bu noktada aşağıda sıralanan koşullar, organik bal üretimi için olmazsa olmaz koşular arasında yer almaktadır:

  • Kovanların bulunduğu çevrenin doğal mera ve ormanlık alandan oluşması
  • Bal oluşturan nektarların doğal çiçeklerden toplanmış olması
  • Hiçbir şekilde şekerli besleme işleminin yapılmaması
  • Arı kolonilerinin zirai ilaçlama yapılan alanların en az 3 km dışında olması
  • Balık üretildiği ekipmanın hijyen koşullarını karşılıyor olması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
× WhatSapp Destek Hattı